TOP 13 wyszukiwarek modeli STL

1. Thingiverse

Wciąż i wciąż najpopularniejszy i największy serwis plików STL. Są na ndim niepoliczone ilości modeli do druku 3D, jak i również te płatne, które czasem według mnie mogą okazać się przydatne. Pamiętajmy jednak, że przy każdej próbie wydrukowania gotowych modeli należy zweryfikować ich jakość.

2. GrabCAD

„Inżynier wymyślił, że mu się przyda.” to zdanie może opisywać całego GrabCAD’a. Baza modeli STL, .STEP itd. z myślą o inżynierach i konstruktorach. Każdy z nas jest w jakieś części leniwym człowiekiem i niekiedy po ludzku nie chcę się projektować. A jeśli już ktoś był tak dobry i wrzucił model do Internetu to dlaczego by z tego nie skorzystać.

3. CGTrader

Kolejny ogromny zbiór modeli STL. Śmiało może konkurować z bogiem – Thingiverse. W dodatku jest nim  troszeczkę więcej inżynieryjnych modeli.

4. Cults

Francuzi, wiele można się od nich nauczyć. Jak robić ser, wino czy jak udawać drugą wojnę światową w postaci linii Maginota. Dali nam również niezliczone oceany kultury i szeroko pojętego humanizmu. Stworzyli, również ten o to serwis, w których jakość modeli jest naprawdę na wysokim poziomie.

5. Yeggi

Bardzo podobna wyszukiwarka do Thingiverse, tylko z nieco mniejszą bazą. Ja jednak wyznaję zasadę, że lepiej najpierw sprawdzić wszystkie potencjalne źródła, a dopiero potem zacząć projektować. Wiele razy okazywało się, że nie było czegoś na Thingiverse, a było na starej dobrej poczciwej Yeggi.

6. STLfinder

Mały i niedoceniany trochę jak Finlandia w czasie wojny. Warto sprawdzić, bo kryje dużo skarbów w przyzwoitej jakości.

7. Fab365

Głównie modele do wydrukowania i złożenia. Wielki szacunek dla tej strony, chociaż modele bardziej „wow” są płatne to i tak warto wydać kilka baksów, aby zrobić wrażenia.

P.S. dla fanów gwiezdnych wojen jest darmowy model R2-D2!

8. MyMiniFactory

To serwis z największą ilością modeli STL, ale przeskanowanych skanerem 3D. Doskonałe dla nauczycieli, którzy chcieli by pokazać statuę wolność nie organizując przy tym wyjazdu do Nowego Yorku

9. TurboSquid

Nie będę kopiował, kolejnej nudnego opisu, za to przytoczę słowa założyciela: „Posiadanie dobrej marki jest naprawdę ważną częścią prowadzenia biznesu. Pomysł na kałamarnicę był czymś, co mogliśmy naznaczyć; kałamarnica przywołuje myśl, że wszędzie są macki. A „turbo” – cóż, wszystko, co było duże w latach 80., było „turbo”. Nic dziwnego, że nazwa domeny TurboSquid.com była dostępna. Kiedy zapytałem pięć różnych osób o to imię, trzech z nich bardzo je polubiło, jeden z nich go nienawidził. Ale przyszedł drugi nienawidził go, ale pamiętał. To znak dobrej marki – był bardziej pasjonujący niż Media-Exchange.com.”

10. Pinshape

Siedziba mieści się w Vancouver, a tam 2010 roku Adam Małysz zdobył dwa srebrne medale, a Justyna Kowalczyk złoto, srebro i brąz. Zawsze podchodzę do tej strony z sentymentem i wspomnień pięknych chwil. WARTO!

11. Prusaprinters

Najpopularniejszy producent drukarek 3D, zrobił swój autorski serwis modeli STL. Nieczęsto to się zdąża, ale w tym serwisie wszystkie modele są darmowe. Warto zajrzeć, jest duża szansa znalezienia tego czego się szukało w mega jakości.

12. The British Museum

Brytyjskie muzeum narodowe udostępnia, wiele ze swoich eksponatów w formie plików STL. To znaczy, że możesz sobie wydrukować czaszkę Inków. A to oznacza, że możemy poczuć się jak Indiana Jones i znowu być dzieckiem. BEZCENNE i olbrzymi szacunek dla chłopaków z Anglii, za promowanie kultury w ten sposób.

13. NASA3D

Kolejna ciekawostka. NASA udostępnia modele STL rakiet, satelitów czy nawet asteroidom. Kolejny piękny gest naukowców z NASA w stronę zwykłych ludzi, którzy księżyc widzą z odległość 384400 kilometrów.

Masz pomysł?

Porozmawiajmy! Zadzwoń lub napisz do nas i dowiedz się jak możemy zrealizować Twój pomysł.